| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Uncooled Vox Sensor |
| Style: | Mini Camera |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | MTC4105R |
| Detection | Vehicle 3800m |
| Human 1300m | |
| Identification | Vehicle 970m |
| Human 400m | |
| Sensor | 5th generation UFPA |
| Resolution | 336*256 |
| Wave length | 7.5~14μm |
| Digital zoom | 2x ; 4 x |
| Color mode | Hot-white/Hot-black |
| Lens | 50mm, F1.0 |
| FOV | 10°*8° |
| Eyepiece display | 640*480 , binocular display with eyeshade, high hidden |
| Image storage/video | 4G memory card, 1000photos in JPEG format, video for 3.5 hours in AVI format, USB export |
| ECO mode | Auto |
| Operation | Four buttons, two at each side |
| Battery parameter | Operation voltage DC: +2.6V~+5.5V; |
| Power consumption<2.8W (video time); | |
| 2xlithium battery,25500,3000 mAh ; | |
| Continuous working time : > 5 hours at no record, >3.5 hours at record. | |
| Using life > 500 times , charge/ discharge cycles | |
| Starting time | <3s |
| Interface | Video output |
| Weatherproof | IP66 |
| Humidity | 5%~95%(non-condensing) |
| Storage temperature | -40ºC~+70ºC |
| Operation temp. | -20ºC~+60ºC |
| Weight | <1.5kg (Included battery) |
| Accessories | Video cable, lens cap, rubber covert, charger, lithium battery, suitcase |
A1: We have independent core technology of thermal imaging and laser infrared imaging, we are specialized at manufacturing night vision camera & system solution. We devote to night vision field and related technology to supply best products & service to customers worldwide.
Q2: Do you accept OEM/ODM?
A2: Yes! If you have OEM or ODM plans , highly welcome to negotiate with our sales person, we can provide you guaranteed products, and pretty competitive prices.
Q3: Where is your loading port?
A3: Beijing; Shanghai; Qingdao; Jinan
Contact us