| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Infrared |
| Style: | Fixed Focus Lens |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
HP-DM2041 is very popular military-grade multi-functional individual night vision monocular in the market. It can be worn on the head or helmet, can be mounted on a weapon for wildlife hunting or shooting, and can also be used with a camera or video camera for shooting night scenes.
Key Benefits:
| Model | HP-DM2041 |
| IIT | Gen2+ |
| Resolution (lp/mm) | 57-64 |
| Photocathode type | S25 |
| S/N (dB) | 17-21 |
| Luminous sensitivity (μА/lm) | 500-600 |
| MTTF (hrs) | 10,000 |
| Magnification | 1x |
| FOV (deg) | 40 |
| Detection distance (m) | 220-240 |
| Diopter (deg) | +5/-5 |
| Lens system | F1.2, 25.8mm |
| Range of focus (m) | 0.25--∞ |
| Dimensions (mm) | 110 x 68 x 42 |
| Weight (g) | 309 / 327( with battery) |
| Power supply (v) | 2.0-4.2V |
| Battery type (v) | 1 3V CR123A lithium battery |
| Battery life (hrs) | 80(w/o IR) 40(w IR) |
| Operating temperature(ºC) | -40/+60 |
| Environmental rating | IP67 |
Hope Wish Photoelectronics Technology Co., Ltd. was established in Jinan high tech Zone and has a core R&D team for laser imaging, infrared thermal imaging detection and tracking technology research and product. Hope-Wish focuses on the research and development of night vision and multispectral imaging technology, by using a variety of image analysis and processing technology based on artificial intelligence to provide users with comprehensive optoelectronic system solutions in long-distance, high-definition, intelligent, multi-purpose, all-weather and complex environments.

