Handheld Thermal Binoculars Night Vision Thermal Camera Infrared Camera
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Infrared |
| Style: | Fixed Focus Lens |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2015
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Experienced Team
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 10 foreign trading staff(s) and 5 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (30)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HP-MTC4105R
- Type
- CCTV Camera
- Sensor
- Vox
- HDMI Format
- 720P
- Horizontal Resolution
- 600tvl
- Kind
- Fixed Zoom
- Certification
- CE, FCC, CCC, ISO9001: 2000
- Feature
- Waterproof / Weatherproof
- Effective Distance
- ≧30m
- Sensor Size
- 1/4 inch
- Remote Control
- Without Remote Control
- Detection Distance
- 6000m
- Transport Package
- Export Standard
- Specification
- CE, FCC, ISO9000
- Trademark
- hope-wish
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 500 PCS/ Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 20.00cm * 20.00cm * 20.00cm
- Package Gross Weight
- 5.000kg
Product Description
https://hopewish.en.made-in-china.com/contact-info.html


Applications
Border and coastal safety, city monitoring, oilfield safety, railway monitoring ,night gathering evidence etc.
Hope Wish Photoelectronics Technology Co., Ltd. was established in Jinan high tech Zone and has a core R&D team for laser imaging, infrared thermal imaging detection and tracking technology research and product. Hope-Wish focuses on the research and development of night vision and multispectral imaging technology, by using a variety of image analysis and processing technology based on artificial intelligence to provide users with comprehensive optoelectronic system solutions in long-distance, high-definition, intelligent, multi-purpose, all-weather and complex environments.
Hope-Wish solutions cover the border/coastal defense, anti UAV, intelligent transportation, forest fire prevention, environmental protection, individual photoelectric equipment (handheld, helmet, gun aiming), marine and other industries. The products developed by the Hope-Wish, with their excellent performance, reliable quality and thoughtful after-sales service has been widely praised by users all over the world.
Key Benefits:
- Designed for mobile observation, low weight, low consumption
- Aluminum alloy housing, weatherproof rate IP66, anti-rain, anti-dust
- 5th generation uncooled thermal sensor u
- NETD up to 50mk, higher sensitivity, little effect by rain, fog, and snow, obtain more delicate picture
- SDE image detail enhancement technology, no noise, B/W and B/W inverse color mode


Applications
Border and coastal safety, city monitoring, oilfield safety, railway monitoring ,night gathering evidence etc.
Technical specification:
| Model | MTC4105R |
| Detection | Vehicle 3800m Human 1300m |
| Identification | Vehicle 970m Human 400m |
| Sensor | 5th generation UFPA |
| Resolution | 336*256 |
| Wave length | 7.5~14μm |
| Digital zoom | 2x ; 4 x |
| Color mode | Hot-white/Hot-black |
| Lens | 50mm, F1.0 |
| FOV | 10°*8° |
| Eyepiece display | 640*480 , binocular display with eyeshade, high hidden |
| Image storage/video | 4G memory card, 1000photos in JPEG format, video for 3.5 hours in AVI format, USB export |
| ECO mode | Auto |
| Operation | Four buttons, two at each side |
| Battery parameter | Operation voltage DC: +2.6V~+5.5V; Power consumption<2.8W (video time); 2xlithium battery,25500,3000 mAh ; Continuous working time : > 5 hours at no record, >3.5 hours at record. Using life > 500 times , charge/ discharge cycles |
| Starting time | <3s |
| Interface | Video output |
| Weatherproof | IP66 |
| Humidity | 5%~95%(non-condensing) |
| Storage temperature | -40ºC~+70ºC |
| Operation temp. | -20ºC~+60ºC |
| Weight | <1.5kg (Included battery) |
| Accessories | Video cable, lens cap, rubber covert, charger, lithium battery, suitcase |
Hope-Wish solutions cover the border/coastal defense, anti UAV, intelligent transportation, forest fire prevention, environmental protection, individual photoelectric equipment (handheld, helmet, gun aiming), marine and other industries. The products developed by the Hope-Wish, with their excellent performance, reliable quality and thoughtful after-sales service has been widely praised by users all over the world.


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Handheld Thermal Binocular
- Handheld Thermal Binoculars Night Vision Thermal Camera Infrared Camera
Related Categories
Hot Searches
More