Dual Channel Long Range Thermal Camera
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Pan / Tilt / Zoom |
| Style: | Box Camera |
Diamond Member Since 2015
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Experienced Team
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 10 foreign trading staff(s) and 5 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (30)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TVC4307-0436-S
- Type
- CCTV Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- 1080P
- Horizontal Resolution
- 650tvl
- Kind
- Autofocus Lens
- Certification
- CE, FCC, ISO9001: 2000
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- ≧30m
- Sensor Size
- 1/3 inch
- Remote Control
- With Remote Control
- Less Than 50kgs
- 12 Inches
- Transport Package
- Cartons&Aluminum Alloy Box
- Specification
- CE FCC SGS ISO
- Trademark
- Hope-wish
- Origin
- Jinan Shandong China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 100 Sets/Day
Product Description
Feature:
1.The camera is equipped with 122mm,300mm,500mm,1000mm lens and 44,000 pixel and 2 megapixel cameras ,which enable the camera to conduct real-time monitoring at daytime;
2.For nightvision,the camera is equipped with 105mm, 155mm thermal camera and 336x256,640x512 UFPA,which enables the camera to conduct real-time monitoring at night;
3.NETD of thermal camera up to 50mk;
4.Fog-penetration;
5.20kg,50kg load duty PTZ,360° continuously rotation.
6.One integral aluminum alloy housing ,IP66 ingress protection level,waterproof,dust-proof.
Application:
city security, lake&river security,mariculture safety,vehicle-mounted monitoring,seaport&airport security.
1.The camera is equipped with 122mm,300mm,500mm,1000mm lens and 44,000 pixel and 2 megapixel cameras ,which enable the camera to conduct real-time monitoring at daytime;
2.For nightvision,the camera is equipped with 105mm, 155mm thermal camera and 336x256,640x512 UFPA,which enables the camera to conduct real-time monitoring at night;
3.NETD of thermal camera up to 50mk;
4.Fog-penetration;
5.20kg,50kg load duty PTZ,360° continuously rotation.
6.One integral aluminum alloy housing ,IP66 ingress protection level,waterproof,dust-proof.
Application:
city security, lake&river security,mariculture safety,vehicle-mounted monitoring,seaport&airport security.
| Model |
| TVC4307-0436-S | |
| Detection distance* | Vehicle 6300m Human:2500m |
| Identification distance* | Vehicle: 1800m Human: 700m |
| Detector | 336X256 pixel, UFPA, 50mk NETD, 7.5-14um spectral range |
| Lens(thermal) | 25mm-75mm |
| Field angle | 13°- 4.3° |
| Sensor(visual) | 440000 pixel, 1/4'' 0.01lux color to B/W CCD |
| Lens(visual) | 3.4mm~122.4mm, auto focus |
| Housing | One integral aluminum alloy housing, two windows, waterproof, IP66 ingress protection |
| PTZ load duty | 30kg |
| Rotation angle | Pan: 0°~360o, tilt: +40°~-75° |
| Rotation speed | Pan: 0.01-60°/S, tilt: 0.01-30°/S |
| Video starnard | PAL |
| Interface | BNC*1(option BNC*2), AC24V*1, RS485*1 |
| Lighting protection | Power voltage 4000V, transmission signal 2000V |
| Power supply | AC24V±10%, 50Hz, 5A |
| Ingress protection | IP66 |
| Operational temperature | -25ºC~+55ºC(-40ºC option) |
| Total weight | ≤50kg(PTZ included, weight is different depending on different models) |
| Dimension | 570mm×340mm×580mm |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Multi-sensor Hybrid Camera
- Others Multi-sensor Hybrid Camera
- Dual Channel Long Range Thermal Camera
Related Categories
Hot Searches
More