| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Pan / Tilt / Zoom |
| Style: | Box Camera |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | TVC4510-0436-S |
| Detection distance* | Vehicle 8600m Human:3400m |
| Identification distance* | Vehicle: 2400m Human: 900m |
| Detector | 336X256 pixel, UFPA, 50mk NETD, 7.5-14um spectral range |
| Lens(thermal) | 21mm-105mm |
| Field angle | 18°- 3.4° |
| Sensor(visual) | 440000 pixel, 1/4'' 0.01lux color to B/W CCD |
| Lens(visual) | 3.4mm~122.4mm, auto focus |
| Housing | One integral aluminum alloy housing, two windows, waterproof, IP66 ingress protection |
| PTZ load duty | 30kg |
| Rotation angle | Pan: 0°~360o, tilt: +40°~-75° |
| Rotation speed | Pan: 0.01-60°/S, tilt: 0.01-30°/S |
| Video starnard | PAL |
| Interface | BNC*1(option BNC*2), AC24V*1, RS485*1 |
| Lighting protection | Power voltage 4000V, transmission signal 2000V |
| Power supply | AC24V±10%, 50Hz, 5A |
| Ingress protection | IP66 |
| Operational temperature | -25ºC~+55ºC(-40ºC option) |
| Total weight | ≤50kg(PTZ included, weight is different depending on different models) |
| Dimension | 570mm×340mm×580mm |